Zöld sziget - új cserkészkiadvány, melyet cserkészvezetőként mindenképpen érdemes elolvasnod! 200 oldal „tömény cserkészet“ egy modern cserkészprogram kialakításához! Új fogalmak, amelyek magyarul még nem is léteznek, valódi kérdések és valódi gondolatok a válaszok megformálásához, egy modern cserkészprogram kialakításához, a következetes korosztályi rendszer kialakításához, a vezetőképzés, a szakágak és a felnőttek szerepének újragondolásához és a cserkészet számtalan egyéb vonatkozásához.
A zöld sziget A kiadvány magyar fordítása elérhető a www.cserkesz.hu/zoldsziget címen. A szöveg eredetije és nagyon sok anyag angolul a RAP-ról (magáról az új cserkészprogramról a történetből).
Még 2006. márciusában hívta fel figyelmemet egy e-mailen keresztül Gretz Sári néni, a MCSSZ külügyi bizottságának vezetője erre a vezetői cserkészkönyvre. Címe: L'ile verte (A zöld sziget) szerzői a WOSM régi és jelenlegi vezetői: Dominique Bénard és Jacqueline Collier Jesperson., és a WOSM Európai Régió kiadványa.
Ő már francia eredetiben olvasta, de mára már magyar fordítása is elérhető a
címen. A fordító cserkésztestvérünk, ha jól tudom, Babos Gábor volt. (A szöveg eredetije a http://www.scout.org/wsrc/ll/ll2en.shtml címen érhető el.)
Ahogy akkor Sári írta nekem (is): „A könyv igen elgondolkoztatott. Úgy hiszem mindenkinek jót tenne, ha elolvasná, - és talán kiutat is mutatna sok problémánkból - bár sok tőlünk távolállót is talál benne.“
Azóta én is elolvastam, több hétig várva az utolsó fejezetre, s meg kell mondanom, én is egyetértek vele! Vannak részek, amik a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségtől ugyan távol állnak, meg a történet is kicsit fura a mi szemszögünkből, de a legtöbb dolog pont az, amire szükségünk van! Hajrá, olvassátok el Ti is!
Alább találjátok A Zöld Sziget bevezető leírását!
Kismedve
A Zöld Sziget
Talán nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, nem vagy alig jelent meg Magyarországon tudományos igényű, felnőtt vezetőknek szóló cserkészpedagógiai írás – teljes könyvről nem is szólva –, az igen értékes „Sík-Surján“ óta. Ennek pedig már vagy másfél évtizede, sőt ha a könyv magjának tekinthető Sík Sándor-féle Cserkészvezetők könyvét nézzük, akkor nagyjából hetven éve...
Ezek után nem titok: íme! 200 oldal „tömény cserkészet“. Új fogalmak, amelyek magyarul még nem is léteznek, valódi kérdések és valódi gondolatok a válaszok megformálásához, egy modern cserkészprogram kialakításához, a következetes korosztályi rendszer kialakításához, a vezetőképzés, a szakágak és a felnőttek szerepének újragondolásához és a cserkészet számtalan egyéb vonatkozásához.
A könyv két szinten is izgalmas. Az egyik konkrét: „valahol Európában“ lelkes vezetők összejönnek, találkoznak, telefonálnak, utaznak, szerveznek, különféle kellemes és kevésbé kellemes kalandokba bonyolódnak. A második szint – a könyv tulajdonképpeni mondanivalója – a mindezek közben zajló beszélgetésekből bontakozik ki, és egyetlen mondatban a következőképp foglalható össze:
Hogyan „csináljunk“ olyan cserkészetet, amely úgy felel meg a mai fiatalok igényeinek, hogy közben a mozgalom minden értékét magában hordozza?