Várostörténeti vetélkedő furcsa tanulságokkal

2025. 03. 03
1

Rimaszombat magyar iskolái számára szervezett városismereti vetélkedőt a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 4. számú Hatvani István cserkészcsapata.

Február 19-én gyerekzsivalytól voltak hangosak a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium ódon falai. A zsúfolásig megtelt díszteremben zajlott ugyanis a vetélkedő, amelyet Molnárné Pelle Beáta is gimnázium igazgatónője is megtisztelt jelenlétével.

Az alapos előkészítéssel járó vetélkedő kérdéseit az ötletgazda Vörös Attila cserkésztiszt állította össze neves szakemberek bevonásával. A kérdések egy része terepmunkát igényelt, a diákoknak emléktáblákat, történelmi épületeket, romos emlékeket kellett megtalálniuk, másik részét pedig teszt formájában kapták meg a helyszínen. A kérdések a város múltjára, neves személyiségeire, történelmi és természeti érdekességeire vonatkoztak. A megmérettetésbe négy főből álló csoportok jelentkeztek.

A kiértékelést öttagú zsűri végezte, akik között ott találjuk Hizsnyan Géza színikritikust, a város kiváló ismerőjét, Bohus Gabriellát, az öregcserkészklub vezetőjét, Gaál Lajos geológust és Csúsz Balázs cserkészvezetőt. A vetélkedőt Nyitrai Nóra, a Pátria rádió szerkesztője vezette, az eredményeket pedig Vörös Attila, a zsűri elnöke ismertette.

A nyertes csapat, a Tompa Mihály Alapiskola nyolcadikos tanulói, boldogan vehették át az első díjat, hiszen értékes ajándékokat kaptak. Reiter Bence István, Mács Arina Sára, Kulha Benjámin és Pásztor Dominik meg is érdemelték, mivel alaposan felkészültek a megmérettetésre. Dicséret illeti azonban a Tompa Mihály Református Gimnázium és a Kereskedelmi Akadémia diákjait is, akik nem sokkal maradtak le az első csapat mögött.

A vetélkedőt a szervezők Vaskői Károly, a nemrég elhunyt neves rimaszombati tanár és lokálpatrióta születésének hetvenötödik, valamint Veres János költő születésének kilencvenötödik évfordulója emlékének szentelték.

Igen jól sikerült rendezvénynek lehettek tanúi a résztvevők, ráadásul hiánypótlónak, mivel eddig nem került sor hasonlóra a városban. Éppen ideje volt már megrendezni, hiszen egyre kevesebben emlékeznek az egykori színmagyar Rimaszombat rendkívüli gazdag kulturális életére, a legendás Polgári Kör, az Iparos Kör és a Katolikus Kör tevékenységére, a cserkészcsapatokra, a színházi előadásokra, a sportklubokra és a város számos neves személyiségére.

Mint azt Gaál Lajos cserkész, a zsűri tagja megfogalmazta: a vetélkedő rávilágított arra a fura helyzetre is, hogy Rimaszombatnak legalább harminc neves szülötte ismert, közülük azonban csak töredéknek található szobra vagy emléktáblája a városban. A Daxner téren emeltek ugyan mellszobrokat szlovák nemzetébresztőknek, ezekből azonban egyik sem Rimaszombat szülötte. Ráadásul olyan furcsa helyzet is fennáll, hogy azt az utcát, ahol Győry Dezső költő és író lakása áll, Maxim Gorkijról nevezték el, akinek sejtelme sem volt Rimaszombat létezéséről. Hasonló a helyzet Vígh Bertalan festőművésszel, lakása ugyanis abban az utcában található, amelyet a korrupciós botrányba is belekeveredett Vavro Šrobár teljhatalmú miniszterről neveztek el, akinek köze sem volt a városhoz.

Hihetetlennek tűnik továbbá, hogy annak ellenére, hogy Rimaszombat Károly Róbertnek köszönheti városi jogait, egy utcát Svätopluk „királyról” neveztek el, akinek uralkodása idején a város nem is létezett. A sort még sajnos tovább folytathatnánk. Jelenleg 20-25 neves személyiség várja jobb megbecsülését hálátlan városától. Erre pedig egy diákvetélkedőnek kellett rádöbbentenie a város lakosságát és vezetését.

Forrás: Ma7

A városismereti vetélkedő Rimaszombatban képeken: https://felvidek.ma/2025/02/20/varosismereti-vetelkedo-rimaszombatban-kepeken/