Lehetséges és szükséges a megbékélés

2024. 12. 17
1

Több tényező veszélyezteti, hogy a jövőben is éljenek magyarok a Kárpát-medencében. A három legnagyobb: a népesség fogyása, a Trianonban elszakított területeken a beolvadás vagy elvándorlás, végül identitásunk, sajátos kultúránk, kereszténységünk elvesztése. E veszélyhelyzetek elhárítása alapvetően a kormányok feladata, de nem nélkülözhető a társadalmi támogatás sem.

A 20. század nagy háborúi után a „békék” a viszály magjait vetették el Közép-Európában. A bizalmatlanság, az egymástól való félelem nehezíti, hogy a régió országai közös érdekeik alapján, egymással összefogva kisebbítsék, sőt elhárítsák az említett veszélyeket. Sok jó próbálkozás ellenére a kölcsönös sebzettségünk gátolja az összefogást, ami nélkül nem tudjuk elhárítani sem az európai unió minket pusztán piacnak tekintő önzését, sem a nyugatról erőteljesen behatoló romboló eszméket. Nagyon itt az ideje a közép-európai együttműködésnek. A már elesett Nyugat helyett a józan észhez való visszatérésnek, azaz Európa megmentésnek, ma a mi régiónkból kell kiindulnia.

Negyven évig nemcsak nyugattól zárt el bennünket a vasfüggöny, hanem a szovjet birodalmi érdek az egymással való kapcsolatépítést is akadályozta. Nem ismerjük egymást, nem gazdagodunk egymás kultúrájából. Meghamisított történelmet tanultunk, amit tudunk, az is téves. Márpedig, akit nem ismerünk, azt nem is szerethetjük.

E problémák kezelésére született meg a Kárpát-medencei megbékélési és együttműködési mozgalom, mint civil kezdeményezés. Az alapító levelünk a Charta XXI. Honlapunk címe: chartaxxi.eu. A Charta szövege ide kattintva közvetlenül elérhető aláírható. Szeretettel várjuk az egyetértőket. A mozgalom nem jogi személy, tagdíj sincs, viszont a csatalakozók megkapják körleveleinket, meghívóinkat, pályázati felhívásainkat és részt vehetnek az időről időre rendezett kirándulásainkon. Egy évben 9-10 charta esetet tartunk, ezek kerekasztal beszélgetések, előadások. A mozgalom hátterét a Charta XXI. Egyesület adja: mint jogi személy pályázni tud és adományokat fogadhat. Ezek biztosítják a mozgalom működéséhez szükségeseket.

Nagy szükség van önkéntes munkára, szervezési feladatokra és különösen olyanok segítségére, akik valamelyik szomszédunk nyelvét jól beszélik.

Az aláírók száma mintegy nyolcezer. Ebből a fele anyaországi, a másik fele külhoni, köztük 15 százalékban nem magyarok. Minden rendű-rangú ember részese a mozgalmunknak. Egyszerű közemberek és közszereplők: művészek, értelmiségiek, egyház vezetők (a teljesség igénye nélkül: Matl Péter szobrász Munkácsról, Lebó Ferenc, Sebestyén Márta, Szvorák Kati, Herczku Ági, Kiss Gy. Csaba, Náray-Szabó Gábor, Járosi Márton, Székely János püspök, Fülöp metropolita, Böjte Csaba és Német László belgrádi érsek, bíboros, Halász Béla volt református püspök Szerbia).

A Charta XXI Egyesület nevében köszönt és áldott karácsonyt kíván:

Dr. Surján László