Gál Várady Tamara vagyok, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség - Mozgalmi módszertani munkatársa, és ezen belül az Önkéntes csapatmentorok koordinátora. Cserkészéletem a nyékvárkonyi 5. számú Szent Jakab cserkészcsapat tagjaként kezdtem 2005-ben. 2012-ben részt vettem a 17. Segédőrsvezető-képzésben, ahol képesítést is szereztem, majd a következő évben az őrsvezetői képesítést szereztem meg. Ezekben az években aktív őrsvezetőként tevékenykedtem csapatomban, majd a következő években sok szövetség által szervezett rendezvényen vettem részt. 2017-ben résztvettem a MCSSZF által szervezett Segédtisztképző Táborban és ezután a Nagytáborban az őrsvezetés mellett, szervezőként vettem részt. A Segédőrsvezető-képző Tábor törzséhez 2016-ban csatlakoztam. 2 évig törzstagja, majd pedig 2019-től a parancsnoka vagyok a képzésnek. Napjainkban a nyékvárkonyi csapatban mint háttérsegítő tevékenykedem, illetve egy rover őrsöt vezetek, amikor épp nincs járványhelyzet. Szakmámat tekintve élelmiszeripari-minőségellenőri érettségit szereztem, majd Nyitrán kezdtem pedagógiát tanulni, amit nem folytattam. 2018 nyarától 2020 végéig az MCSSZ-nél dolgoztam mint Kárpát-medencei koordinátor, vagyis csapatmentor. Ezen projekt állásnak köszönhetően rengeteg képzésen vettem részt, ahol tudást és tapasztalatot szereztem a segítői munka hogyanjáról. Jelenleg a szövetségi feladataimon kívül tagja vagyok a Fenntarthatóbb Felvidékért civil szervezetnek, valamint a Tandem n.o trénerjelöltje vagyok. Szabadidőmben sokat foglalkozom a környezetvédelemmel, kertészkedem, szeretek olvasni és a férjemmel a természtet járni.
Az elmúlt 3 év alatt szívügyemmé vált a csapatmentor hálózat és igyekszem a tudásomat továbbadni a jövő csapatmentorainak. Mozgalmi munkatársként az SZMCS mozgalmi elnökségének munkáját vagyok hivatott segíteni szakmai anyagok összeállításával, felmérések-interjúk készítésével, a munkacsoportok fejlesztésével valamint ventilációs tér biztosításával.
Csapatmentor koordinátorként pedig feladatom a csapatmentorok összefogása, szakmai fejlődésük segítése és a kapcsolattartás a többi szövetség csapatmentor-koordinátorával. Alább szeretném összefoglalni, hogy mivel foglalkoztunk eddig:
Március 9-én találkozott először a jelenlegi 6 csapatmentor és a csapatmentor koordinátor (Gál Várady Tamara). Ekkor esett szó a konkrét feladatokról, dokumentációs kötelezettségekről, képzésekről és arról, hogy melyik csapat melyik mentorhoz fog tartozni. Áprilisban a nevelési munkacsoport fog tartani a mentoroknak egy NéMó gyorstalpalót, hogy minél aktuálisabb tudással tudják támogatni a cserkészcsapatainkat. Ugyanebben a hónapban megkezdődik a mentorált csapatokkal való kapcsolatfelvétel, esetleges első találkozás időpontjának kitűzése.
Megegyezésünk szerint egy csapatmentor egyszerre maximum 5 csapatot mentorálhat, ezzel is biztosítva a fejlesztői munka minőségét, illetve így elkerülhetjük, hogy a csapatmentoraink túlvállalják magukat. Terveink szerint folyamatosan bővíteni fogjuk a csapatmentoraink számát, de mivel 6 csapatmentorral kezdjük a munkát, ezért elsőként azok a csapatok kapnak csapatmentort, akik ezt igényelték a legutóbbi állapotfelméréskor. További mentorok becsatlakozása után, minden csapatnak lesz egy kijelölt mentora. Arról, hogy mit is tudnak kínálni a mentoraink majd egy külön ímélben adunk tájékoztatást.
Most pedig szeretném bemutatni is őket:
Csémi Ildikó- Vadmacs
A nagymegyeri 23. számú Arany János cserkészcsapat tagja vagyok 1996 óta. 1991 júniusában tettem fogadalmat Észak-Komáromban, még a helyi csapat tagjaként. A szilistyei II. sz. őrsvezetőképzésen szereztem meg őrsvezetői képesítésemet még ugyanabban az évben. A cserkésztiszt képesítést Erdélyben, Sepsiszentgyörgyön szereztem meg, a fórum tisztképzését elvégezve 2007-ben. Ötletadó-alapító tagja vagyok az SZMCS Családos cserkészetének (2011-ben).
Aktívan törekszem részt venni a szövetségünk életében a csapattanácsban vállalt feladataim mellett. A közgyűléseken, konferenciákon, lelkigyakorlaton, a legkülönbözőbb szövetségi rendezvényeken szívesen részt veszek, akár szervezőként is. A KALÁSZ lelki munkacsoportban való aktív részvételem roppant fontos, különösen szívügyem a Lélekbúvár portál gyarapítása. A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus háttér munkájába is vállaltam szerepet. Részt vettem többek között gyermekvédelmi képzéseken, a Lelki INDABA határtalanul képzésén, ahogy a Táborkereszt alkalmaiba is igyekszem bekapcsolódni. Közreműködöm a cserkészgyűjtemény kialakításában a KUCKÓ polgári társulás alapító tagjaként, ahogy rendszeresen segítek évek óta a cserkészkiállítások háttérmunkájában is. Fontosnak tartom és igyekszem tenni azért, hogy sikerüljön újra behozni mozgalmunkba az egykor már fogadalmat tett felnőtteket életkortól függetlenül. Törekszem népszerűsíteni a mozgalmunkat és értékeit mindenhol, ahol csak lehet. Cserkészvezetőként a kezdetektől részt vállalok a Mária Út felvidéki kiépítésében is, ahol elsősorban a lelki vonalon igyekszem segíteni.
Nagyon fontosnak tartom a cserkészközösségeink szolgálatát felvállaló mentormunkát a mozgalmunkban, ezért is csatlakoztam az önkéntes mentorcsapathoz! Hiszem, hogy én is tudom majd segíteni, támogatni a csapatokat és cserkészklubokat, ebben segítségemre lesznek eddigi tapasztalataim, ahogy a hittudományi és mentálhigiénés tanulmányaim is. Ami bennem e téren a legerősebb, az a motiváltság és a mások motiválására, bíztatására való készség, akárcsak a mások meghallgatása, empátiakészség, kommunikáció, szervezői készség.
Fontos számomra: a családi gyereknevelés segítése, előadások hallgatása, olvasás, kapcsolatépítés, lelkiségi közösségek alakítása, abban való aktívkodás.
Ildikó által mentorált csapatok: Észak-Komárom, Dunaszerdahely
Izsák Lívia
A féli 24. számú Szent László cserkészcsapat tagja vagyok 1997 óta. A kiscserkész évek sajnos kimaradtak az életemből, 1998-ban tettem cserkészfogadalmat. 2002-ben részt vettem a 13. Őrsvezetőképző táborban, majd ősszel megkaptam első őrsömet. 2004-ben részese voltam a 6. Kiscserkészvezető-képző tábornak. Kb. 14-15 évig vezettem aktívan őrsöt, közben 2009-ben segédtiszti képesítést szereztem, majd egy rövid ideig csapatunk parancsnoka is voltam. 2010 óta a Kiscserkészvezető-képző tábor törzsében működöm, 2012-től bekapcsolódok a Cserkész újság szerkesztésébe, 2014 óta a Nevelési Munkacsoport tagja vagyok, 2019-től a Kalász lelki közösségben tevékenykedem.
A pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem Kémiai és Élelmiszeripari Technológia Karán szerves kémia szakon végeztem 2012-ben, és azóta is az egyetemen dolgozom kutató munkásként.
Szabadidőmben szívesen járok túrázni, biciklizni, spinningelni; szeretek olvasni (az utóbbi években főleg pszichológia témában), színházba járni, énekelni, és teszem ezt egy énekkarban is, de a zene több más formában is jelen van az életemben.
Lívia által mentorált csapatok: Somorja, Egyházfa-Hegysúr, Pozsony, Érsekújvár
Kantár Kristóf
Az érsekújvári 7. számú Czuczor Gergely cserkészcsapatban tettem fogadalmat a kétezres évek elején. 2010-től kiscserkész őrsök vezetésével voltam megbízva, nem csoda, hogy később a kiscserkész-mintatábor törzsében találtam meg a helyem. A Magyar Cserkészszövetségek Fórumának 2014-es STVK tábora után lettem segédtiszt, ugyanezen évtől 5 éven át voltam a csapatom parancsnoka. Egy szűk esztendeig sikerült bekapcsolódnom a kárpát-medencei mentorhálózatba. A munka számomra nem ért véget, önkéntes mentorként továbbra is szeretném a csapatvezetői tapasztalatokkal, új gyakorlatokkal és segítő technikákkal megtöltött mentortáskámmal látogatni a csapatokat. Amúgy rajongok a magas és alternatív művészetért, és hiszek a fejlődésben betöltött szerepükben. Meg szeretem a napfényt és a mákos gubát.
Kristóf által mentorált csapatok: Szőgyén, Kőhídgyarmat, Köbölkút, Marcelháza
Malomsoki (szül. Fencik) Veronika - Vercsa
Hat éves korom óta a kassai csapat kis- nagycserkésze, majd őrs- ill. rajvezetője voltam, amíg el nem költöztem Budapestre. Azóta itt élek - immár a férjemmel és két lányommal.
Többnyire szövetségi szintű programokban/projektekben vettem ki a részem, pl. nagytábort és más szövetségi rendezvényeket szerveztem, három évig vezettem a Nevelési munkacsoportot. Elvégeztem minden számomra elérhető VK-t, majd több évig segítettem az SZMCS és a Fórum Segédtiszti, ill. Tiszti VK törzsét.
Jelenleg családanyaként próbálok helytállni, és egy kis szünet után mentorként visszatérni a cserkész berkekbe. Szeretek zenélni, énekelni, emberekkel dolgozni, minden nap tanulni valami újat.
Vercsa által mentorált csapat: Dél-Komárom
Péter Dominika - Docsi
A palásti 9. számú Szent György cserkészcsapat tagja vagyok. 2000-ben tettem kiscserkész fogadalmat, 2014-ben végeztem el a MCSSZF segédtiszt képzését, miután egy ideig csapatparancsnok voltam. 2015-től az Őrsvezetőképző törzsben veszek részt aktívan, a képzésnek 2018-2019 között parancsnoka is voltam. 2017-től a megújult Cserkész újság főszerkesztője, 2020 februárjától a szövetség mozgalmi vezetője vagyok, ugyanez idő alatt az Önkéntes Mentorképzés törzsében is dolgozom.
Kommunikáció- és médiatudomány szakon végeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, jelenleg Product Strategistként dolgozom Budapesten. Szabad időmben jelenleg a vezetéselméletek, érzelmi intelligencia és asszertív kommunikáció terén képezem magam, de nagyon érdekel a fiatal felnőttek lélektana is. Szeretek a konyhában foglalatoskodni, legyen szó egy recept tökéletesítéséről, új fűszervaj keveréséről, vagy házi tisztítószerek kotyvasztásáról. A lelkemnek is az okozza a legnagyobb örömet, mikor egy forró kamilla tea társaságában elbújhatok egy pihe-puha takaróban, és a kedvenc receptes könyveimet bújhatom.
Fordulj hozzám bizalommal, ha segítségre lenne szükséged!
Docsi által mentorált csapatok: Palást, Ipolyság, Léva
Skrovan Boglárka
Kiscserkész ígéretet 1999-ben tettem. Ezt követte a segédőrsvezető-, majd az őrsvezető képző tábor teljesítése. 2018-ban részt vettem a Magyar Cserkészszövetségek Fórumának 6. segédtiszti táborában. 2016 áprilisától négy évig a szőgyéni 32. sz. Szent Mihály cserkészcsapat parancsnoka.
Szociális munka mesterdiplomámat 2018-ban szereztem meg, jelenleg a komáromi családsegítő központ kötelékében dolgozom, csapatépítő és készségfejlesztő csoportok, valamint önismereti foglalkozások lebonyolításával foglalkozom.
Ha tehetem, szabadidőmben különféle társasjátékokat és ördöglakatokat készítek, sokat olvasok, több hangszeren játszom. Szeretem az analóg dolgokat, az esetek 90 százalékában mechanikus órát viselek, töltőtollal írok és filmes géppel fotózok.
Bogi által mentorált csapatok: Udvard és Zsitvabesenyő
Pataky Sándor András
A nevem Pataky Sándor András, a rimaszombati 4. számú Hatvani István cserkészcsapat rajparancsnoka vagyok. Cserkészéletem 2010-ben kezdődött, majd egy évvel később cserkészfogadalmat tettem. 2014-ben részt vettem a 19. Segédőrsvezető-képző táborban, ahol képesítést is szereztem. Kicsivel később szüneteltettem a cserkészetet, majd 2016-ban elkezdtem őrsöt vezetni. 2018-ban az akkori csapatparancsnokunk kinevezett a csapatunk fiú rajának élére és ugyanebben az évben kezdtem el aktívan tevékenykedni a CS-MINTA törzsében. 2021-ben jelentkeztem a MCSSZF Segédtiszti képzésére és 2022 januárjában megkaptam a segédtiszti képesítést. Ami a tanulmányaimat illeti jelenleg Nyitrán a Konstantín Filozófus Egyetemen tanulok pedagógiát magyar nyelv és irodalom és biológia szakpárosításban. Nagy szenvedélyem a biológia, azon belül is a zoológia és a paleozoológia.
András által mentorált csapatok: Nagykapos, Tardoskedd és Felsőszeli
Haver Márta
A dunaszerdahelyi 10. számú Szent György cserkészcsapat tagja vagyok. 2011-ben tettem fogadalmat, majd később 2014-ben elindultam a vezetés útján és segédőrsvezető lettem. Ezt folytatva részt vettem a 2016-os Őrsvezetőképző Táborban és azóta őrsvezetőként tevékenykedem. Aktívan részt veszek a csapatom életében az őrsvezetésen kívül is, bármikor számíthatnak rám egyéb csapatprogramok szervezésében.
2019 óta tagja vagyok a Cserkész Mintatábor törzsének és 2022 elejétől aktívan kiveszem a részem a cserkészújság szerkesztőségében is.
Tanulmányaimat tekintve a Szlovák Műszaki Egyetemen tanulok biztonságtechnikát, a jövőben is ezzel szeretném keresni a kenyerem.
Szabadidőmben szívesen olvasok- írok, legyen szó akár novelláról, vagy cikkről és kézműveskedek a szó legtágabb értelmében.
Mártika által mentorált csapatok: Nyékvárkony, Bős, Nádszeg