Az Országház Esterházy János-termében tartotta a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) éves tisztújító tanácsülését június 14-én, melyen újabb négy évre választották meg Gubík Lászlót elnöknek, aki Mézes Rudolf és Ladányi Lajos alelnökségével folytatja a munkát.
A társulás tagszervezeteinek vezetői mellett jelen voltak az elnökség további tagjai: Hideghéthy Andrea ügyvezető igazgató, Losonszky Margit gazdasági igazgató, illetve tiszteletét tette Czimbalmosné Molnár Éva, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Felvidékért Felelős Főosztályának főosztályvezetője és Sándor Tamás, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának titkárságvezetője, mely az Országgyűlés állandó bizottsága.
Gubík László, a SZAKC elnöke nyitotta meg a tanácsülést és köszöntötte a tagszervezetek jelenlévő képviselőit, majd Sándor Tamás titkárságvezető bemutatta a 2011-ben létrejött bizottság történetét, melynek első elnöke Potápi Árpád János, jelenlegi nemzetpolitikai államtitkár volt, napjainkban pedig Pánczél Károly.
Czimbalmosné Molnár Éva a Nemzetpolitikai Államtitkárság nevében tolmácsolta Potápi Árpád János államtitkár köszöntőjét, melyben Duray Miklóst idézve hangsúlyos szerepet kaptak a következő fogalmak: a közösségépítés, a befogadás, a másság megbecsülése, autonómia, türelmesség, méltányosság és összefogás. Rámutatott, nemzeti identitásunk gyökerei ezen fogalmakból erednek. „Ezer éve mércéi a magyarság cselekvésének, helytállásának” – húzta alá, hozzátéve, hogy a felvidéki magyar politikai élet sikerei is mindig abból eredtek, hogy a közösségépítés valóságos cselekvés volt és maga a SZAKC is ezen tevékenység köré épült. Elmondta, az első Orbán-kormány ideje alatt fogadta el a törvényhozás a Státusztörvényt, amely a magyar nemzetpolitika egyik sarokköve azóta is, s melynek köszönhetően Magyarország kedvezmények nyújtásával és támogatások folyósításával kívánja elősegíteni a határon túli magyarok szülőföldön maradását, életét.
Felidézte, 2001 novemberében önálló jogi személyként jött létre a SZAKC és fokozatosan épült ki irodahálózata kelettől nyugatig. Duray Miklós mellett megemlékezett még a 2018-ban elhunyt Pogány Erzsébet igazgatóról is. Köszöntőjének végén úgy fogalmazott, a Nemzetpolitikai Államtitkárság hálás a szervezetnek, amiért éltetik azt az értékrendet, amely megtartotta nemzetünket a legnagyobb nehézségek közepette is.
Ezt követően Hideghéthy Andrea ügyvezető igazgató számolt be a SZAKC 2024. első félévének tevékenységéről. A szervezet hagyományos feladatai közé sorolta a magyarigazolvány-kérelmek befogadását, a Köldökzsinór-program népszerűsítését és a Felvidéki Elsősegély Telefonszolgálat működtetését, amely már 12 önkéntessel működik. Mint mondta, az idei évet a január 8-án megtartott „Komárom 30 emlékkonferencia” megszervezésével kezdték, majd folyamatosan valósították meg társadalomépítő programjaikat. A félév folyamán az első választókat célzó programsorozatukkal az aktív állampolgárságra hívták fel a figyelmet fiatal középiskolások és gimnazisták körében. Összesítve: 2024 első félévében 2 nagy konferencia, 12 workshop, 3 közösségi élmény és 1 fesztivál megszervezését és lebonyolítását végezték el.
Kiemelte, a SZAKC ereje a közösségben, az értékek melletti küzdelmes, de közös kiállásban rejlik ma is, ahogy az alapítás óta mindig.
A nyílt szavazással zajló eseményen egyhangúlag választották meg Gubík Lászlót a következő négyéves hivatali idő kitöltésére.
A teljes cikk a felvidek.ma oldalán olvasható.