A betlehemi láng terjesztése már közel 30 éve a cserkészek feladata: advent és karácsony között a szeretet lángját terjeszteni országszerte. Ez a láng két valóságot is jelképez: a reményt, melyet a Kisded Jézus hozott a világba, mely mindenkinek jelzi, hogy le lehet győzni a rosszat, a sötétséget, a bűnt; másrészt pedig a vágyat, hogy legyen „békesség a földön. “
Kedves cserkésztestvéreim!
Ha a mi „lángunk” ezt jelképezi, akkor nekünk is ilyen tanúságot kell tennünk a világ előtt. Tegyük fel hát magunknak a kérdést: milyen vágy él a szívemben, milyen reményt éltetek magamban? Ne féljetek kimondani magatok előtt az igazat, mert ez az egyetlen járható út, amely elvezet benneteket Jézushoz. Emlékezzetek vissza, miként találták meg a napkeleti bölcsek a kis Jézust: követték a csillagot, amely rámutatott arra a helyre, ahol az Úr Jézus megszületett. Ti is hagyjátok el egy pillanatra a meghitt karácsonyi szobátokat és nézzetek fel a tiszta, csillagos égre! Amint a csillagok távol vannak tőlünk, de mégis egymáshoz közelinek látjuk őket, úgy az Isten is: bár távolinak tűnik, ezen az estén mégis nagyon közel van hozzánk: emberi alakot öltött.
Az Isten emberré lett, hogy mi az Istené lehessünk! Ne hagyjuk ki ezt a lehetőséget, hogy közelebb kerülhessünk Hozzá! Vessünk el minden hiú és fölösleges vágyat, amiért eddig éltünk, és éltessünk igazi reményt szívünkben. Nézzétek, kétezer éve jött egy új Kezdet: véget ért az ember régi útja. Valaki változást kezdeményezett, s így az ember eggyé lett az Isten Igéjével. Ennyire szeret minket az Isten: „ahol elhatalmasodott a bűn, ott túláradt a kegyelem.” Mindenki megkaphatja ezt a kegyelmet, ha igent mondunk Jézusnak, ha befogadjuk az Ő fényét, a szeretet és igazság Fényét, amelyet a betlehemi láng jelképez. Ennek jegyében tisztítsuk meg szíveinket a bűnbánatban, és vegyünk részt a karácsonyi szentmiséken ill. istentiszteleteken, hogy méltó hajlékot vegyen az Úr Jézus a mi lelkünkben is. Így biztosak lehetünk abban, hogy a karácsony fénye rajtunk keresztül újra megvilágítja az egész földet, az egész emberiséget.
Andruskó Gyula cserkészpap, az SZMCS lelkivezetője