Csak rajtunk múlik, hogy biztonságban vagyunk-e az interneten

10. 02. 2015.
Biztonságosabb Internet Napja

Február 10-én tartják a Biztonságosabb Internet Napját. Az Európai Unió által kezdeményezett emléknapot az év második hónapja második hetének második napján a világ számos országában megtartják. A nap szlogenje „A jobb internet közös ügyünk”, célja pedig, hogy a mindenkitől karnyújtásnyira levő, ma már szó szerint a zsebünkben hordott online világ tudatosabb és biztonságosabb használatára figyelmeztessenek. A Biztonságosabb Internet Nap elsősorban a gyerekek és fiatalok, illetve szülők, tanárok, nevelők, gyermekekkel foglalkozó civil szervezetek vezetőinek figyelmét szeretné felhívni az internet biztonságos használatára.

 

A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség is fontosnak tartotta, hogy beépítse képzési rendszerébe a biztonságos és felelős internethasználatot. 2014-ben megjelentették a Netlabirintus kézikönyvet, amely digitálisan lapozható ezen a címen. A kiadvány könyv formájában is beszerezhető az SZMCS online Cserkészboltjában, valamint térítésmentesen letölthető a www.szmcs.sk-ról is.

Gál Erik, a SZMCS képzési vezetője elmondta, a cserkészet immár 107 éve része az ifjúság életének, az évszázados fennmaradáshoz egyebek mellett az segítette hozzá a világ legnagyobb ifjúsági szervezetét, hogy mindig alkalmazkodni tudott az adott kor kihívásaihoz. „Az erdőjárás vagy vízitúrázás közben tapasztalható veszélyek száz éve részei képzési programunknak. A XXI. század gyerekei azonban összehasonlíthatatlanul több időt töltenek a számítógép előtt, mint az erdőben, így a nevelési programunkat is ehhez kellett igazítani” – mondta Gál Erik. Csémi Szilárd, az SZMCS ügyvezető elnöke elmondta, a kiadványt ingyenesen bocsátották a többi magyar cserkészszövetség, és az egyéb partnerszervezetek részére, a visszajelzések kedvezőek.

Juhász Gergely, az online világban eligazító brosúra egyik szerzője kifejtette: azt szeretnék elérni, hogy a gyerekek tudatosítsák, nem az internet a hibás, ha rosszul, rosszra, vagy éppen mértéktelenül használják. „Ugyanakkor néhány kattintással, felelős használattal sokkal biztonságosabbá tehetők bizonyos folyamatok az online szférában. A szlovákiai szülők egy jelentős részének fogalma sincs, mit csinálnak a gyermekeik a virtuális térben, tennivaló tehát akad bőven. Erre is felhívja a figyelmet a Biztonságosabb Internet Nap” – mondta Juhász Gergely.

 

szmcs-p