Tlačovová správa
Plášťovce. Vzdelávacie tábory Zväzu skautov maďarskej národnosti sa konajú od 1. do 11. júla s viac ako 200 účastníkmi. Po príprave na uplynulý pol rok sa skauti v prvý deň letných prázdnin presunuli do doliny Olvár v Plášťovciach, aby si rozšírili svoje skautské vedomosti a rozvinuli svoje vodcovské schopnosti.
Tradičným spôsobom vyhlásil skautský zväz pre svojich členov dve školenia (pomocný radca družiny, radca družiny), ako aj nové, neformálnejšie doškoľovanie radcov družín „VisszajŐVő“, ktorí v posledných rokoch získali kvalifikáciu.
Vyhlásené školenie pre najmenších je Školiaci tábor pre pomocných radcov, kde sa môžu zúčastniť deti od 13 rokov. Toto je prvý krok k tomu, aby sa stali radcami. Kandidáti sa tu stávajú pomocnými radcami družiny. Okrem precvičovania si skautských zručností, ako je zakladanie ohňa a viazanie uzlov, získajú prehľad aj o základoch metodiky skautingu.
Radca družiny je vedúcim víkendových družinových stretnutí a aktivít malých skupín, deťom sa venuje každý týždeň. Výchovnú metodiku a k tomu potrebné vedomosti môže veková skupina 15-18 rokov získať na školení radcov skautských družín. Počas predvíkendu organizovaného na jar sa môžu zúčastnení skauti rozhodnúť že sa chcú po školení venovať vĺčatám (vo veku 6-10 rokov) alebo skautom (vo veku 10-15 rokov), aby mohli nadobudnúť príslušné vedomosti počas tábora a víkendov po ňom.
Dôležitou súčasťou vodcovských vzdelávacích táborov je aj získavanie praktických vedomostí. Každoročne sa organizujú Vzorové tábory pre skautov (MINTA) pre vĺčatá a pre skautov, kde si kandidáti na radcov družiny môžu v praxi vyskúšať to, čo sa naučili počas školeniu.
Počas celého trvania táborov zabezpečuje zásobovanie táborov, prevádzkové pozadie a stravovanie Pomocný tábor (SETA), ktorý zodpovedá aj za logistické zázemie.
Tohtoročnou novinkou je doškoľovanie (VisszajŐVő), na ktoré organizátori pozvali skautov, ktorí získali kvalifikáciu radcu skautských družín v posledných rokoch. Predĺžené víkendové školenie poskytuje príležitosť nielen na aktualizáciu a rozšírenie vedomostí skautských radcov, ale aj na oživenie priateľstiev a skúseností, ktoré vznikli v tábore.
„Naším neutajeným zámerom je, aby toto ďalšie vzdelávanie poskytovalo okrem motivácie a rozširovania vedomostí aj priestor na zábavu. Ako súčasný predseda skautského zväzu a predtým ako vedúci pre školenie vodcov, sa vždy snažím zdôrazniť, že radcovia družiny sú najdôležitejšími členmi v skautskom hnutí. Preto sme našim momentálne aktívnym, dobrovoľným radcom družín chceli poskytnúť príležitosť, kde sa môžu navzájom stretávať, diskutovať o svojich skúsenostiach a prežiť nefalšovateľný pocit v tábore ŐV.“ - povedal Gábor Balogh, predseda SZMCS.
číslo - p
Nahrávky: archív SZMCS
O Zväze skautov maďarskej národnosti
Zväz skautov maďarskej národnosti bol znovu založený 11. marca 1990 a v súčasnosti má takmer 1500 členov. Za posledné takmer tri desaťročia sa rozrástla na najväčšiu maďarskú organizáciu pre vzdelávanie detí a mládeže na Slovensku . Týždenne sa venuje dobrovoľníckej výchovnej práci s deťmi a mládežou. Pred pár rokmi z vlastnej iniciatívy pretransformoval spôsob vzdelávania a v roku 2018 obnovil mesačník Cserkész obsahovo aj vizuálne. Každý mesiac majú stovky detí v skautských zboroch príležitosť cez zážitky rozvíjať sa prostredníctvom hry.
Kontakt pre tlač:
Dékány Melánia
Vedúca pre komunikáciu
E-mail: press@szmcs.sk
Telefón: +421 917 102 878
Garantom podujatia bola Maďarská vláda - sekretariát úradu predsedu vlády pre národnú politiku a Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.