Buď pripravený!
"Buď pripravený" hovorí Bruce Willis v akčnom filme Posledný skaut – ale málokto si uvedomuje, čo dnes skaut robí a koľko členov je v najväčšom svetovom mládežníckom hnutí. Na úvod treba spomenúť, že skauting je dobrovoľné, od straníckej politiky nezávislé hnutie náboženského vzdelávania mládeže, ktoré je otvorené pre každého bez ohľadu na pôvod, pohlavie, sociálnu a ekonomickú situáciu a kresťanské vierovyznanie. Jeho účel, princípy a vzdelávacie metódy definoval jeho zakladateľ Lord Robert Stephenson Baden-Powell of Gilwell v prvej dekáde 20. storočia. Po vzniku svetového a potom maďarského skautského hnutia, aj na Slovensku bol 11. marca 1990 založený Zväz skautov maďarskej národnosti. Z tohto zväzu som oslovil troch členov: Tamaru Gál Várady, koordinátorku mentorov, Gábora Balogha, predsedu a Szilárda Csémiho Kismedve, výkonného predsedu, vedúceho kancelárie Zväzu skautov maďarskej národnosti. Nazdar skautskí bratia! Ďakujem, že ste prijali pozvanie a keďže sa poznáme už veľmi dlho, počas rozhovoru – ako je medzi skautmi zvykom – budeme si tikať. Tak ako v predchádzajúcich rozhovoroch, aj teraz začnem otázkou, ako ste sa k tomuto hnutiu dostali? Začnime s dámou!
Tamara, kedy si sa stala skautkou a ako, v ktorom skautskom zbore pôsobíš, prečo si sa chytila práve skautingu?
G.V.T.: Momentálne som členkou 5. skautského zboru “Szent Jakab”, pôsobím v obci Vrakúň. Skautkou som sa stala v druhej triede. Leto predtým sme bývali v bytovke, kde sa stalo, že počas pozerania z okna som uvidela dievča, ktoré bývalo pod nami a práve sa vrátilo domov zo skautského tábora. Skauti vedia, že po táboroch vždy vybaľujeme batoh na dvore, lebo v ňom sa dá nájsť čokoľvek. Videla som, ako vytiahla spací vak, turistické topánky a veľa zablateného oblečenia. Bola som naozaj vzrušená a chcela som vedieť, čo to je. Spýtala som sa jej kde bola a povedala, že bola na skautskom tábore. Ten rok v septembri som začala so skautingom. Odvtedy je táto láska neprerušená.
Gábor?
B.G.: Prvýkrát som bol v roku 2002 v tábore v Plášťovciach, kde katolícky mesačník Remény organizoval tábor, ktorý viedla zakladateľka Gabriella Ajpek. Cítil som sa tam tak dobre, že mi rodičia ponúkli, aby som zostal na ďalší tábor, ktorým bol skautský. Vtedy sa začal môj skauting, aktívne pôsobím od roku 2002. Začal som v 10. skautskom zbore “Szent Gyorgy” v Dunajskej Strede a teraz sa snažíme rozbehnúť skauting v Ohradoch, tam máme skautský oddiel už rok a pol.
Patríš teraz do tohto zboru alebo pôsobíš vo viacerých?
B.G.: Z hľadiska zboru teraz patrím do obce Vrakúň, jeden z oddielov tejto obce je náš. Som tiež členom skautského zboru Vrakúň. Dozvedám sa nové veci o vlastnom zbore, čo ukazuje, aké je to byť „driemajúcim“ skautom. Hovorí sa, že keď sa raz staneš skautom, navždy budeš skautom. So Szilárdom sme sa spoznali oveľa skôr na letnom tábore, keď sme ešte o skautingu nič nevedeli. Podľa mojich spomienok to bol letný tábor po ôsmej triede niekde v Maďarsku. V skutočnosti sme sa stretli v roku 1994 v Školiacom tábore pre pomocných radcov Zväzu skautov maďarskej národnosti. Ako sa vlastne pre teba zrodilo stretnutie so skautmi?
Cs.Sz.: Otca oslovil starý skaut z Veľkého Medera, aby pustil svojich dvoch synov, ktorí už boli pripravení na tábor. Môj mladší brat Szabolcs nechcel ísť, ale ja áno. Tábor prebehol tak dobre, že na tretí deň som sa už stal povereným radcom družiny, hoci sľub som zložil až na siedmy deň. Tábor pomocných vodcov sa začal nasledujúci rok a počas prvých dvoch rokov som sa ich zúčastnil najmenej šesťkrát.
To by sme mali spomenúť, že skautské hnutie začína spomínaným Baden-Powellom, ktorého kniha Skauting pre chlapcov vyšla v roku 1908. Začiatok celého hnutia možno hľadať tam, ale to, že teraz hovoríme o maďarskom skautingu na Slovensku, je zložitejší historický proces, pretože už pred prvou svetovou vojnou existoval maďarský skauting. Szilárd, ti vieš o tom povedať viac...
Cs.Sz.: V Maďarsku, na území vtedajšieho Uhorského kráľovstva, sa skauting rozbehol prakticky už v 10. rokoch. V roku 1912 bol založený Zväz maďarských skautov. Na Slovensku sa proces začal na jar 1913 v Komárne – a ako sa nedávno ukázalo – aj v Rožňave. Po Trianone a rozpade krajiny bol na Slovensku skauting na dlhý čas zakázaný, ale už tu pôsobili maďarskí skauti, ktorí boli nakoniec prijatí do Zväzu československých skautov ako slovenský zbor. Medzi dvoma svetovými vojnami tu bol seriózny skauting: treba spomenúť, že vo Zväze československých skautov bolo veľmi dlho viac Maďarov ako Slovákov. Keď sa po viedenskom rozhodnutí vrátila časť Slovenska, opäť vstúpili do Zväzu maďarských skautov, no tí, ktorí vtedy zostali na území Slovenska, založili v roku 1939 Zväz skautov maďarskej národnosti. Žiaľ, v roku 1941 bola táto mládežnícka organizácia spolu s mnohými ďalšími zakázaná, jedinou výnimkou bola Hlinkova garda. Po oslobodení po vojne mohli organizovať slovanské zbory, maďarské však nie, hoci sa CSEMADOK snažil. Istý čas v mestách, kde bolo silné zázemie hnutia, sa ukrývali skauti v ilegalite, tí však boli postupne zrušení. V roku 1968, po Pražskej jari, bol v Československu na dva roky povolený červený skauting, no maďarský skauting nebol povolený ani vtedy, hoci v Tvrdošovciach niekoľko týždňov fungoval oddiel.
Starý vodcovia pôsobiaci v CSEMADOKU veľmi chceli zväz znovu založiť, no podarilo sa to prakticky až v roku 1990. Podarilo sa to sčasti za pomoci bývalých starých skautov, sčasti nových skautov a sčasti pomocou vtedajšieho Zväzu maďarských skautov pôsobiaceho v emigrácii. Hnutie bolo živené týmito tromi zdrojmi.
Začiatok je teda pred 34 rokmi a súčasný predseda tu sedí vedľa nás. Ako vlastne funguje zbor, aké sú jeho menšie jednotky?
BG: Najzákladnejšou, najmenšou organizačnou jednotkou je družina. Keď Baden-Powell vzal deti v roku 1907 prvýkrát do skautského tábora, pracovali v družinách, odtiaľ názov. Družina sa skladá zo 4-8 detí a má radcu. Takýchto družín je v jednom zbore niekoľko a zbor patrí k Zväzu skautov maďarskej národnosti. Existujú veľké zbory, iné sú vo fáze formovania, ako aj oddiely, ktoré pozostávajú z niekoľkých družín.
Koľko zborov má teraz Zväz skautov maďarskej národnosti?
BG: Vrátane dvoch nedávno založených, tridsaťdva.
Sú nejaké zbory, ktoré momentálne nefungujú? Dynamika deväťdesiatych rokov trvala až do polovice roku 2000, potom niektoré zbory prestali fungovať. Existujú také?
BG: Áno, je ich niekoľko, no neustále vznikajú nové. Príkladom toho je zbor Južné-Komárno, ktoré doteraz pôsobilo ako oddiel. Skautským zborom sa stal aj oddiel Senec. Zbor sme vytvorili aj v Kollárove a ďalej, ak všetko dobre pôjde, zostavíme zbor na Žitnom-ostrove v obci Ohrady.
V Zväzu skautov maďarskej národnosti sa nerozlišuje medzi chlapčenskými a dievčenskými zbormi. Existujú dievčenské a chlapčenské družiny, ale zbory sú zmiešané.
GVT: Je to tak. V našom skautskom zväze nie je rozdiel medzi chlapčenskými a dievčenskými programami. Môžu existovať zborové akcie, ktoré sú priamo zamerané na jedno pohlavie. V našom zbore to väčšinou vyzerá tak, že viac sa zameriavame na výtvarnú tvorivosť a učíme sa viac ľudových piesní. Tie zaujímajú dievčatá viac ako chlapcov, hoci v skautingu spievajú aj chlapci.
Aký je rozdiel medzi skautingom a skautingom pre malých? Skauting pre malých trvá do určitého veku.
GVT: Vĺčatá nosia žlté šatky. Je pre deti od sedem až desať rokov, majú špeciálny pozdrav a skautský sľub.
Vĺčatá ako vzdávajú hold?
GVT: So zdvihnutými dvoma prstami, čo symbolizuje skautský zákon, podľa ktorého je vĺča poslušné a ochotne pomáha, a je poriadkumilovné.
Povedzme si aj to, že bežný skautský pozdrav je trojprstý a my, skauti, podávame ruku ľavou rukou.
BG: Tri prsty symbolizujú krajinu, Boha a človeka. Ľudia sú väčšinou prekvapení pri podávaní ruky ľavou rukou, no veríme, že táto ruka je srdcu bližšia, preto si ruku podávame takto.
Ako zdravotník presne vieš, kde je srdce. Skauting bol vlastne od začiatku organizáciou fungujúcou na náboženskom a morálnom základe. Existuje desať skautských zákonov, čo sú v podstate návrhy, ako žiť. Ďalšia otázka je, nakoľko ich človek dodržiava, ale myslím si, že aj dnešnú mládež vychovávajú správnym smerom. Ako žije a prekvitá skauting v dnešnom svete? Ako vážne sa berie ako hnutie?
Cs.Sz.: Skauting je po OSN druhé najväčšie hnutie na zemi. Nejaká forma skautingu existuje prakticky vo všetkých krajinách sveta. Výnimkou sú len malé krajiny, ako napríklad Vatikán, kde nie je príliš veľa detí, a krajiny s diktátorským systémom, ako napríklad Čína. Aj keď je zaujímavé, že v Hong Kongu, ktorý je od roku 1997 súčasťou Číny, funguje skauting. Svetová organizácia skautského hnutia má v súčasnosti 40-50 miliónov členov, do ktorej sa mi nepočítame, keďže nie sme členmi Svetovej organizácií. Z jednej krajiny môže vstúpiť len jeden zväz a v našom prípade toto jedno miesto obsadzuje Slovenský skauting.
Existujú samostatné zväzy skautiek, zväzy dospelých a zväzy starých skautov, takže ak by sme ich všetky zrátali, myslím, že by to bolo viac ako 50 miliónov.
Hovorí sa, že podľa štatistík bolo na Zemi od začiatku hnutia zhruba 500-600 miliónov skautov. Momentálne sme tu.
Koľko členov má v súčasnosti Zväz skautov maďarskej národnosti?
BG: Hovorili sme o tom s výkonným predsedom pred niekoľkými týždňami a už sme prekročili hranicu 1 500 členov, ktorú sme niekoľkokrát dosiahli, ale teraz sa zdá, že sa toto číslo ustálilo. V tomto čísle ešte nie sú zarátaní noví členovia z jesenného skautského náboru, snáď aj takto pribudnú noví členovia. Szilárd možno bude vedieť poskytnúť ešte presnejšie čísla.
Cs.Sz.: Naposledy to bolo 1510.
Pamätám si, že v 90. rokoch malo hnutie aj akýsi rozmach, pretože jednak po zmene režimu ľudia mohli slobodnejšie žiť svoje náboženstvo a vtedy prepukol skauting. Keďže v tom čase neexistovali vychytávky doby, deti mali veľa voľného času, ktorý im zrejme zostal aj teraz, no vypĺňajú ho inými aktivitami. Základný princíp je stále rovnaký: existujú družiny, a ak áno, ako často sa deti stretávajú ako vyzerajú stretnutia?
GVT: Vo väčšine zborov sú stretnutia družiny raz do týždňa, okrem nich sú zborové akcie každý mesiac až dva, kedy sa stretnú takmer všetci členovia skautského zboru. Tieto akcie môžu súvisieť so sviatkami ako sú Vianoce, prípravou na pôst, Veľká noc, prípadne môžu hrať hru méta či iné športy, alebo spolu súťažiť. Náplň družiny môže byť rôznorodá, závisí od radcu družiny a jeho charakteru.
Gábor, mohol by si mi povedať, čo je hra méta?
BG: Je to ľudová hra, ktorej systém pravidiel je možno najbližšie americkému bejzbalu. Na ihrisku sú hrady, kde musíte trafiť loptu. Je tu nadhadzovač, ktorý hádže loptou, a pálkar, ktorý sa ju snaží trafiť. Bežia, kým sa lopta nevráti. Ak sa lopta vrátila a nie si v zámku, si vypadol. Mimochodom v skautingu ju hrajú veľa krát, každoročne organizujú aj Celozväzový turnaj v hre méta. Tento rok sa bude konať v Šahách s minimálne 200-300 účastníkmi koncom augusta, začiatkom septembra. Záleží na organizačnom tíme, ten odporúča termíny.
Sú vĺčatá, skauti a skauti dospelí, ale v rámci zväzu prebiehajú aj vodcovské školenia, ktoré vedie vedúci pre školenie vodcov. Aké školenia prebiehajú a akú kvalifikáciu môžu získať tí skauti, ktorí sa chcú ďalej vzdelávať ako vodcovia?
BG: Máme veľa školení, šesť rokov som bol vedúci pre školenie vodcov, teraz túto pozíciu zastáva Tamás Urblik. Začal by som odspodu: je tu Školiaci tábor pre pomocných radcov, kde vítame záujemcov od 13 rokov. Tu robia prvý krok na ceste stať sa vodcom, pomáhajú pri práci radcovi družiny. Tamara aj ty, Dodi, ste boli niekoľko rokov vedúcimi tábora.
Koľkáta sezóna momentálne beží?
BG: Možno tridsiata.
To je veľa aj keby sa jednalo o buchty, ja som bol účastní v ročníkoch päť, šesť, sedem a osem...
BG: Ďalším krokom je Školiaci tábor pre radcov, ktorí budú viesť družiny. Registrovať sa sem môže od 15 rokov. Tento rok sa bude tábor organizovať už po 34. krát v Bodaku.
Cs.Sz.: Od založenia zväzu sme tábor neorganizovali len jeden rok, a to z dôvodu epidémie koronavírusu. Bol však aj rok, keď sme zorganizovali aj dva tábory.
BG: Ďalší krok je väčší, Školiaci tábor pre pomocných vodcov sa začína vo veku 18 rokov. Dlhý čas fungoval pod Zväzom skautov maďarskej národnosti, no v súčasnosti ho organizuje Fórum zväzov maďarských skautov. Veľmi dlho sa organizoval v Plášťovciach súbežne s našimi tábormi. Fórum znamená, že radcovia družiny, ktorí chcú byť pomocný vodcovia, môžu pochádzať z Vojvodiny, Sedmohradska, Zakarpatska, Slovenska a z Maďarska. Tento rok sa tento tábor koná v Gödöllő. Školenia organizujú viaceré zväzy, no my chodíme do toho, ktorý organizuje Fórum zväzov maďarských skautov. Minulý rok a aj tento rok sa zúčastní pomerne veľa našich kandidátov.
Szilárd, dokonca máš na uniforme svoje skautské meno - Kismedve: aké veci sa okrem toho objavujú na uniforme a považujú sa za trvalé prvky?
Cs.Sz.: Trojuholník je (symbolom nášho) odznak príslušnosti, ktorý môžeme vidieť pri ľalii Zväzu skautov maďarskej národnosti. V Zväze maďarských skautov je stonka ľalie spojená so Svätou korunou, no pri našom založení to tu ešte nebolo možné, preto používame trojdielnu stuhu, odkazujúcu na naše národné farby. Ľaliu držia dvaja anjeli. Odznak Fórum znamená, že sme zakladajúcimi členmi tejto strešnej organizácie. Organizácia bola založená v roku 1992. Predtým na našom oblečení nebola žiadna koruna, ale neskôr sa nám ju podarilo prepašovať. Svätá koruna je symbol, ktorý spája skauting. Jednotka znamená, že sme členmi skautského zboru Jánosa Grófa Esterházy, ktorého vedúcim je momentálne Gábor. Lipový list v strede je pre mňa zlatý, to znamená, že som sa kvalifikoval ako vodca. Máme aj žalude, ktoré symbolizujú roky strávené v skautingu. V maďarskom skautingu boli ročné kvety, aj tie predstavujú roky strávené ako skaut.
Bronzový žaluď symbolizuje jeden rok, strieborný päť a zlatý desať rokov. Keďže mám tri zlaté, znamená to, že sa skautingu venujem už tridsať rokov. Presnejšie, tento rok musím prišiť aj bronzový, lebo už to bude 31.
V skautingu predstavujú odznaky signál, funkciu, poverenie, ale existujú aj pamätné odznaky, ktoré je možné získať po určitých udalostiach.
Tamara, na krku máš aj zaujímavý turban. Povedz mi o tom niečo!
GVT: Toto je znak 26. školiaceho tábora pre pomocných radcov. Ten dostali všetci skauti, ktorí sa zúčastnili školenia. Ja som bola vedúca tábora.
Gábor, keď sa pozrieš na svoj život záchranára, pridal ti niečo skauting?
BG: Pri tejto otázke sa vždy usmievam, pretože na ňu nikdy nevieme dobre odpovedať. Povedal by som, že skauting bol veľmi veľkou súčasťou môjho života. Prostredníctvom skautingu som dostal životný štýl a som si istý, že bez neho by som nebol tým istým človekom. Pomohol mi pri mnohých rozhodnutiach, pretože ako skautský vodca sa musíte vedieť dobre rozhodovať. Skauting ma vlastne trochu naštartoval aj v oblasti zdravotníctva.
prečo?
BG: V skautských zákonoch je uvedené, že skaut pomáha, kde môže a ja som chcel pomôcť. Prvýkrát som videl prvú pomoc v skautských táboroch. Podľa toho som si vyberal strednú školu, aj vysokú školu.
Szilárd, odkedy ťa poznám, si skautom. Hnutiu si pomáhal a v ňom pôsobil už po skončení vysokej školy.
Cs.Sz.: Chcel som byť učiteľom, ale nakoniec som skončil v úplne inej kariére. V skautingu som našiel miesto, kde sa môžem zapojiť do výchovno-vzdelávacieho procesu a pracovať s deťmi. Skauting mi dal rodinu a veľa priateľov a teraz si svoj život bez skautingu už ani neviem predstaviť. Určite to znamená životný štýl.
Tamara?
GVT: Cítim to rovnako: skauting tvorí veľkú časť mojej identity. Dá sa povedať, že žijem v duchu desiatich skautských zákonov.
Mohla by si mi prosím povedať tieto zákony?
GVT:
1. Skaut je úprimný a hovorí bezpodmienečne pravdu.
2. Skaut plní verne svoje povinnosti, ktoré má voči Bohu, svojej vlasti, svojím národom a svojím blížnym.
3. Skaut pomáha, kde môže.
4. Skaut považuje každého skauta za svojho brata.
5. Skaut je voči druhým nežný, voči sebe prísny.
6. Skaut má rád prírodu, je dobrý k zvieratám a šetrí rastliny.
7. Skaut poslúcha svojho nadriadeného rád a ochotne.
8. Skaut je veselý a rozvážny.
9. Skaut je šporovlivý.
10. Skaut je čistý telom i dušou.
Sú to teda body, ktoré ste dokázali začleniť do svojho života?
GVT: Áno, a vlastne mi v tom veľmi pomohol môj manžel, ktorý je tiež skaut. Skautingu vďačím aj za partnera.
Ak by mal každý z vás povedať jednu vec, kvôli ktorej by dnešné deti mali vyskúšať skauting, čo by to bolo?
Cs.Sz.: Toto je miesto, kde sa môže nájsť každý mladý aj dospelý.
O tom, že tí, ktorí sa socializovali v skautingu v deväťdesiatych rokoch, dnes už ako rodičia tvoria samostatnú vrstvu tejto veľkej rodiny, sme ani nehovorili. Tamara, ako by si ti pritiahla ľudí?
GVT: V skutočnosti tým, že nájdu akceptujúcu komunitu v skautingu, ktorá si všíma ich hodnoty a podporuje ich v rozvoji.
Zdôrazňuješ to ako mentor pri mentoringu zborov?
GVT: Ja skôr koordinujem mentorov a oni majú kompetenciu jednať s vedúcimi skautských zborov, vytvárať pre nich akceptujúce prostredie, kde môžu zdieľať svoje ťažkosti a radosti.
Gábor, čo by si povedal ako predseda?
BG: Citoval by som báseň Sándora Síka: „ľudskejší človek, maďarskejší Maďar“. Takýchto ľudí sa snažíme aj my vychovávať. Myslím si, že každý, kto nejakým spôsobom pričuchol k skautingu, sa stal iným človekom, dostal viac, vie viac. Vedeli by sme vymenovať niekoľko ľudí, ktorí za svoje seriózne postavenie vďačia skautingu... Aký aktuálny je skauting v dnešnej dobe? Myslím si, že absolútne: naše zákony a skautský ideál sa už pekných pár rokov nemenia, napriek tomu máme 1500 členov, len tu na Slovensku.
Prajem si, aby toto číslo zostalo a ešte sa zvýšilo. Prajem vám všetkým dobrú prácu a veľmi pekne ďakujem, že ste prijali pozvanie a umožnili nám rozprávať sa o tom, čo nás všetkých spája, čo je naša spoločná srdcovka!
Zdroj: klikkout.sk