Betlehemské svetlo pokoja dorazilo na Slovensko

30. 12. 2024.
1

Dunajská Streda. Skautské zbory Zväzu skautov maďarskej národnosti sa aj tento rok zapájajú do šírenia Betlehemského svetla, aby sa symbol lásky a pokoja dostal do miest a obcí s maďarským obyvateľstvom na Slovensku. Medzinárodná ceremónia odovzdávania plameňa sa konala 14. decembra vo Viedni. Naši koordinátori plameňa odtiaľ priviezli plameň na centrálne odovzdávanie plameňa Zväzu skautov maďarskej národnosti, ktoré sa uskutočnilo 15. decembra vo františkánskom kostole v Bratislave. Na centrálnom odovzdávaní plameňa sa zúčastnili členovia okolitých skautských zborov, aby Betlehemské svetlo priniesli aj do svojich komunít. Taktiež 15. decembra sa konala Národná ceremónia odovzdávania plameňa Fóra maďarských skautských zväzov v Budapešti, na ktorej bol zastúpený aj Zväz skautov maďarskej národnosti.

V roku 1986 vznikla myšlienka Betlehemského svetla pokoja v štúdiu verejnoprávnej televízie ORF v Hornom Rakúsku, ktorá sa medzičasom stala tradíciou po celej Európe. Svetlo je najdôležitejším symbolom Vianoc, zapálením a šírením plamienka pokoja si pripomíname posolstvo Vianoc a naše poslanie, aby sme medzi ľuďmi dosiahli mier. Svetlo tradične zapaľuje pred Vianocami dieťa z Horného Rakúska v jaskyni, kde sa narodil Ježiš. Tento rok sa však pre vojnovú situáciu tento proces neuskutočnil obvyklým spôsobom. Rovnako ako každý rok, aj tento rok už v novembri prevzalo Betlehemské svetlo, plamenné dieťa. Kvôli vojne na Blízkom východe sa tento rok bude šíriť plameň, ktorý bol uchovávaný z minulého roka. Plemenné dieťa prevzalo tento žiarivý symbol Vianoc na malej slávnosti v pútnickom kostole Christkindl v Steyri, v partnerskom meste Betlehema. Plamenné dieťa je mladý človek, ktorý v danom roku vykonal nejaký mimoriadny dobrý skutok. V roku 2024 bol za plamenné dieťa vybraný deväťročný Matthias Secklehner, ktorý poskytol prvú pomoc zranenému turistovi.

„Pre mňa znamená mier to, že neexistuje strach a hádky, že si navzájom pomáhame a dobre spolu vychádzame,“ povedal tento žiak.

Do štafety plameňa sa aj tento rok môže zapojiť každý – skauti k tomu všetkých povzbudzujú. Členovia nášho zväzu roznesú svetlo pokoja do približne 200 obcí na Slovensku, pričom presný zoznam miest bude čoskoro zverejnený na webovej stránke Betlehemského svetla.

Ak vaša obec nie je na zozname, ale radi by ste prijali plameň, kontaktujte koordinátorov Zväzu skautov maďarskej národnosti prostredníctvom webovej stránky alebo sociálnych sieťach, kde skauti každý deň zdieľajú adventné myšlienky na podporu naladenia sa na Vianoce.

Webová stránka: lang.szmcs.sk

Facebook: www.facebook.com/betlehemilang

Instagram: www.instagram.com/betlehemilang

V podcaste “Cserkészhangon”, ktorý spustil Zväz skautov maďarskej národnosti, si môžete vypočuť rozhovor s jednou z koordinátoriek plameňa nášho zväzu, Annou Oravek.

Spotify: https://open.spotify.com/episode/3rUA05EaJXReojIP0SUAtJ

YouTube: https://youtu.be/_KyEhBlthjg



 

číslo - p

 

Fotografie: archív SZMCS

 

O Zväze skautov maďarskej národnosti 

 

Zväz skautov maďarskej národnosti  bol znovu založený 11. marca 1990 a v súčasnosti má takmer 1500 členov. Za posledné takmer tri desaťročia sa rozrástla na najväčšiu maďarskú organizáciu pre vzdelávanie detí a mládeže na Slovensku . Týždenne sa venuje dobrovoľníckej výchovnej práci s deťmi a mládežou. Pred pár rokmi z vlastnej iniciatívy pretransformoval spôsob vzdelávania a v roku 2018 obnovil mesačník Cserkész obsahovo aj vizuálne. Každý mesiac majú stovky detí v skautských zboroch príležitosť cez zážitky rozvíjať sa prostredníctvom hry.


 

Kontakt pre tlač:

 

Vedúca pre komunikáciu 

Török Sára

E-mail: press@szmcs.sk

Telefón: +421 944 232 428

 

Garantom podujatia bola Maďarská vláda - sekretariát úradu predsedu vlády pre národnú politiku a Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.