Ako skaut až po výkonnú stoličku: Rozhovor so Szilárdom Csémim

03. 04. 2024.

Zaspomínajme si na minulosť aj na súčasnosť, kde získame prehľad o budúcich plánoch zameraných na posilnenie komunity a pokračovanie v obnove skautingu.

O jeho kariére, význame skautingu, jeho výzvach a úspechoch sme sa v nasledujúcom rozhovore porozprávali so Szilárdom Csémim, výkonným predsedom Zväzu skautov maďarskej národnosti, s dôrazom na obnovu finančných a ľudských zdrojov organizácie.

Ako dlho sa venujete vedeniu skautského zväzu ako výkonný predseda a ako sa začal váš vzťah ku skautingu?

 Za predsedu som bol zvolený na jeseň 2007. Odvtedy slúžim komunite ako vedúci. V roku 1993 som bol pozvaný do skautingu. Ako sa neskôr ukázalo, starý skaut Nándor Vyberál zavolal môjmu otcovi a aj bratovi, či by nešiel pomáhať ako vedúcí na skautský tábor, lebo deti nemali radcu družiny . To všetko robil preto, lebo vedel o mojom mladšom bratovi, že pravidelne miništroval. Môj mladší brat vtedy nemohol ísť, ale otec mu navrhol, aby sa spýtal jeho brata, teda mňa. Išiel som teda, a cestou do tábora som sa zoznámil so skautmi. Od tretieho dňa som už bol povereným radcom družiny a na konci tábora som zložil skautský sľub. Potom, v nasledujúcom roku, som išiel na vodcovské výcviky a zúčastnil som sa niekoľkých táborov Maďarského skautského zväzu v zahraničí a absolvoval som ďalšie školenia. Takto sa začal môj skautský život, ktorý odvtedy žijem. Netrvalo dlho a väčšina ľudí ma oslovuje len mojím známym skautským menom Kismedve.

Čo bolo v tvojej doterajšej kariére najväčšou výzvou?

Dostať sa do súčasnej pozície bola určite veľká výzva, najmä na začiatku. Keď sme spolu s mojimi priateľmi a kolegami prevzali vedenie skautského zväzu, skautský zväz bol v ťažkej situácii, mal síce pevné základy, ale nemal adekvátne finančné zázemie, jeho vážnosť bola dôkladne narušená, ľudské vzťahy neboli vždy dokonalé ani v rámci organizácie. Tieto problémy sa nám za tie roky spoločne podarilo prekonať. Verím, že sa nám podarilo obnoviť česť skautského zväzu a dúfam, že naša činnosť má dodnes dobrú povesť. 

Aké sú výnimočné programy a podujatia, pri realizáciách ktorých ste sa podieľali?

 Všetko, čo robíme, je založené na spolupráci tímu, komunity, vodcovskej komunity. Nevedel by som vyčleniť ani jedinú vec, ktorá sa špecificky spája s mojím menom, pretože všetko sme dosiahli spoločne. Výsledky však máme, myslím si, že skautský zväz je v súčasnosti na dobrej ceste ako s výchovným programom, tak aj s každodennou činnosťou. Podarilo sa posilniť základňu zázemia a je tu dostatok centrálneho vybavenia pre našich skautov.

Všetky výsledky, ktoré sme dosiahli, či už to bol veľký tábor s takmer tisíckou ľudí, či to bolo celoštátne školenie, konferencia vodcov alebo „len“ obyčajný výlet, to všetko záviselo od spoločnej spolupráce skautských vedúcich. V zboroch miestni vedúci organizujú týždenné stretnutia malých skupín, takzvané družinové stretnutia. O záležitosti miestnej komunity sa starajú vedúci a my, členovia vedenia a zamestnanci ústrednej kancelárie, sa im snažíme poskytnúť príslušné zázemie.

Stále však máme ťažkosti. Napríklad súrne potrebujeme táborové vozidlo, dodávku, s ktorou si zabezpečíme zásobovanie. Žiaľ, nepodarilo sa nám získať finančné prostriedky na tento účel z výberového konania, preto sme spustili kampaň komunitného darcovstva. Verím, že budeme mať podporovateľov a darcov, ktorí sú ochotní nám pomôcť aspoň malou čiastkou. Stále nám chýbajú dobrovoľníci, ktorí sú ochotní venovať sa pravidelnej malej komunitnej práci. 

 

Bolo by zbytočné mať viac detí, z ktorých by sa stali skauti, ak sa nám na miestnej úrovni nepodarí nájsť ľudí, ktorí by neskôr pomohli ich komunite ako skautskí vodcovia. Aj tu vyzývam všetkých, aby sa aj v dospelosti zapojili do skautského hnutia, určite neoľutujete.

Koľko členov má skautský zväz? Aká je ich úloha pri výchove mládeže?

 Aktuálne, začiatkom apríla 2024, máme 1 473 členov platiacich členské príspevky. Náš zväz poskytuje voľnočasový vzdelávací program mládeže, ktorý je okrem klasických hodnôt otvorený aj novým veciam a vždy sa snaží do svojho programu zakomponovať najnovšie metódy danej doby. Môžem spomenúť maďarskú výchovu, duchovnú výchovu, dobrovoľníctvo, lásku k prírode, komunitnú spoluprácu a zároveň sa snažíme dbať aj na individuálny rozvoj našich členov, aby sa v skautingu rozvíjali podľa svojho nadania a schopnosti. Myslím si, že veľkú úlohu v živote komunity zohráva naša činnosť, naše vzdelávanie založené na zážitkovej pedagogike, organicky dopĺňa rodinnú, školskú a cirkevnú výchovu, ktorá umožňuje našim členom získať úplné vzdelanie.

Ako vidíte,  je potrebná nepretržitá obnova?

 Priebežná obnova je veľmi dôležitá, ako som už spomínal, vždy sa snažíme prispôsobiť potrebám danej vekovej skupiny a daného prostredia. Dôležité okrem neustáleho obnovovania je, že základné hodnoty sa nemenia, alebo sa menia len vtedy, ak je to sprevádzané dostatočným odôvodnením a dohodou. Verím, že základy, ktoré položili naši predchodcovia pri našom zakladaní pred viac ako 110 rokmi a v počiatočných obdobiach, sú aktuálne dodnes, presne tie hodnoty, ktoré som vymenoval vyššie: maďarskosť, kresťanstvo, vzájomná starostlivosť, tímová práca, dobrovoľníctvo, láska k prírode. To všetko sú univerzálne hodnoty, ktoré sú stále dôležité nielen pre maďarské komunity na Slovensku, ale myslím si, že aj pre rodinné komunity. Toto sa snažíme posilniť. Je pravda, že metódy sa neustále menia, no snažíme sa s touto obnovou žiť a zároveň zachovať stálosť hodnôt.

Ako si sa snažíte popasovať  s výzvami 21. storočia? – internet, online hry a pod.

Najväčšou výzvou v tejto oblasti je dostať dieťa von, posunúť dieťa z online sveta. Zároveň môže byť aj náš svet atraktívny, ak tam dieťa už je. Myslím si, že sme aj súťaživí, pretože byť spolu v prírode, najmä v dobrej priateľskej komunite, je rovnaký alebo ešte väčší zážitok, ako napríklad hrať internetovú hru. Musíme len primäť dieťa, aby sa tam dostalo, zažilo to a nechať ho preskúmať oba svety. Tieto vymenované veci, internet, počítač, online komunikácia, treba využívať, pretože akokoľvek môžu skrývať veľké nebezpečenstvo, predstavujú aj veľkú príležitosť. Vnímam ich teda z môjho pohľadu ako nástroj a snažíme sa ich podriadiť našim cieľom a využiť ich, pretože mladých ľudí v našej komunite aj takým spôsobom dokážeme zachytiť. Náš zakladateľ, Lord Badan Powell, povedal, že ak chcete chytať ryby pre seba, mali by ste ryby nalákať na to, čo ryby potrebujú, ako sú kukurica alebo červíky. Snažíme sa o to isté, teda vytvoriť také atraktívne prostredie, ponúknuť deťom také atraktívne programy, ktoré sú pre ne lákavé. Prostredníctvom nich sa ich snažíme zapojiť do našich aktivít, aby si zamilovali hodnoty, na ktorých je naše skautské hnutie postavené.

Združenie je pred Valným zhromaždením, aké máte plány?

Verím, že vo všetkom, čo sme v uplynulom období položili na stôl, sa dá pokračovať, pretože naše aktivity a ciele sú dobré. Naším najdôležitejším zdrojom sú ľudia, všetko čo robíme, robíme pre nich a s nimi, takže to musíme v plánoch uprednostniť. Do nášho vzdelávacieho programu sa oplatí pridať napr. pracovné zošity a metodické publikácie. Musíme sa snažiť rozširovať skauting, aby čo najviac maďarských detí a mladých ľudí zo Slovenska spoznalo náš skauting a ak by chceli, mohli sa k nám pridať. Potrebujeme zlepšiť našu internú a externú komunikáciu, aj v tomto chcem komunite pomôcť, napr. s tým, že by som sa v budúcnosti rád zúčastňoval na osobnejších stretnutiach, rád by som aj častejšie navštevoval naše skautské komunity. Chceli by sme zabezpečiť, aby vedúci miestnych tímov mali aspoň jeden tréning šitý na mieru a aby sme okrem pohybového tréningu mali aj ďalšie organizačné. Keďže stabilné finančné zázemie sa v tomto zmenenom svete stalo veľmi dôležitým, snažím sa to zmeniť aj ja, preto zavádzame nové metódy, počnúc komunitným darcovstvom, ako posilniť 2-percentné dary a nájsť nové grantové zdroje, ktoré sme doteraz nevyužili. Samozrejme, že sme našim priaznivcom doteraz veľmi vďační a dúfame, že budú pri nás aj naďalej stáť a pomáhať nám.

Aktualizovaná finančná a účtovná príručka by sa mohla predávať aj pre naše skautské spoločenstvá a ja by som rád prispel k jej vytvoreniu. Myslím si, že aj chod našej centrály by sa mal obnoviť, posilniť a dostať na úroveň vhodnú pre nové výzvy. Rád by som sa aj v ďalšom období rozvíjal, upevňoval si vedomosti napr. v riadení projektov, delegovaní, plánovaní a generovaní zdrojov. Myslím si, že je dôležité, aby sme na valnom zhromaždení, ktoré nás čaká, dbali aj na kontinuitu, keďže svoje ciele môžeme dosiahnuť len vzájomnou pomocou. Verím, že vedenie skautského zväzu je efektívne v tímovej práci a zvolené nové vedenie musí svoje individuálne nápady presadiť v záujme obce. Ak je to tak, potom spoluprácou a vzájomnou podporou sme dokonca schopní zázrakov.

 

 

Zdroj: felvidek.ma