RÁKÓCZI FOUNDATION
80 Carlton Street, Toronto, Ontario, Canada, M5B 1L6
Tel: 416 413 1300 ext 239; Fax: 416 413 1620
A kanadai Rákóczi Alapítvány pályázatot hirdet
a 26. Diákok Határok Nélkül - Magyarságismereti Mozgótábor
programján való részvételre 2019-ben
Tölts egy élménydús kirándulást Magyarországon! Ismerd meg múltunkat és járulj hozzá a jövő építéséhez! Mindehez nem kell mást tenned, mint pályázni a Rákóczi Mozgótáborra!
Tanulmányaikban eredményes, tehetséges, kreatív, talpraesett 15-19 éves fiatalok jelentkezését várjuk, akik érdeklődnek népünk történelme, hagyományai, irodalma és műemlékei iránt.
Magyarságismereti Mozgótábor
A határon túli magyar és kanadai fiatalok magyarországi körútja, melynek során a résztvevők mélyebben megismerkednek a magyar történelemmel, kultúrával és művészetekkel, valamint egymással, az otthonról hozott kulturális értékekkel (ének, tánc, vers stb.) és ezeket a tábor tagjai számára is közkinccsé teszik.
Helyszínei: Pécs, Miskolc (3-3 nap), Budapest (4 nap)
Időpontja: 2019. június 27. - 2019. július 8.
Szervezői: II. Rákóczi Ferenc Alapítvány a Kárpát-medencei Fiatalokért (Budapest), Rákóczi Alapítvány (Kanada), Templomos Lovagrend (Magyarország)
Akik pályázhatnak:
- azok a magyar fiatalok, akik a Kárpát-medencében, határon túli magyar területen élnek
- 15. életévüket 2019. június 27-ig betöltötték, de még nem töltötték be a 19. életévüket
- elkötelezetten érdeklődnek a magyar történelem és kultúra iránt
- az alább megadott pályatételek egyikét kidolgozzák és benyújtják az illetékes referensnek
- korábban nem vettek részt Magyarságismereti Mozgótáborban
- vallásukat gyakorló fiatalok, felekezeti hovatartozástól függetlenül
A pályázathoz csatolni kell:
- önéletrajzi leírást:
- elérhetőségek
– levelezési és e-mail cím, telefonszám
- családi körülmények ismertetése
- eddigi tanulmányok, iskolák, érdeklődési körök, szakkörök
- versenyek és azon elért helyezések, közösségi feladatok - tanár (osztályfőnök esetleg igazgató), lelkész ill. közéleti személyiség ajánlását (összesen 2db ajánlás)
- nyilatkozatot arról, hogy korábban még nem vett részt Magyarságismereti Mozgótáborban
A pályázat benyújtásának határideje: 2019. április 23.
A pályázat a területileg illetékes referensnek nyújtandó be (alább közölve) elektronikus vagy postai úton. A pályázat elbírálásnak végeztével a helyi referens minden esetben értesíti a pályázókat.
Pályatételek: kidolgozandó az egyik, min. 2 max. 3 oldal terjedelemben - géppel (times new roman betűtípus, 12-es betűméret) vagy kézzel írva:
- II. Rákóczi Ferenc emlékév
A Nemzetpolitikai Államtitkárság 2019-ben II. Rákóczi Ferenc emlékévet hirdetett annak alkalmából, hogy II. Rákóczi Ferencet 315 évvel ezelőtt Gyulafehérváron erdélyi fejedelemmé választották. 2020. szeptember 17.-ig tart majd az emlékév és az eseménysorozat, amikor Rákóczi egész Magyarország vezérlő fejedelmévé választásának 315. évfordulójára emlékezünk.
Hol találhatóak a te régiódban emlékhelyek? Mi a történelmi jelentősége? Hogyan viszik tovább II. Rákóczi Ferenc emlékét ott ahol élsz? Mit üzen ma számodra II. Rákóczi Ferenc? Meséld el életét, miért tartják óriási hősnek nem csak a magyarok, a ruszinok, a szlovákok és a románok is?
- Te hogyan látod?
Készíts festményt, rajzot, videót, írj verset, novellát, szösszenetet, értekezést vagy akár dalt arról, hogy te hogyan éled meg a mindennapjaidat a kisebbségben. Fektesd a hangsúlyt a pozitívumokra.
Mi az, ami tetszik? Mik az előnyei annak, hogy kisebbségben élsz? Esetleg, hogyan tudsz fejlődni/kibontakozni ott ahol élsz? Hogyan tudod megmutatni magyarságod büszkeségét a környezetednek legyen az magyar vagy más nemzetiségű?
- Magyar iskolák helyzete
Mutass be a régiódból egy magyar iskolát, annak történetét, jelenlegi állapotát, helyzetét. Mi a magyar nyelvű oktatás jövője az adott településen? Hogyan lehet biztosítani az intézmény fennmaradását?
- A nemzettudat és a sport összefonódása
Hős magyarországi, vagy határon túli magyar olimpikonok, focisták, más sportágban kimagasló egyének hatásai a nemzettudatra. Sokan vannak köztük akik magyarként valamelyik szomszédos országot képviselték egy-egy nemzetközi eseményen, ezáltal hidat képezve kisebbségünk és a velünk együtt élő többségi nemzetek között! (Ide kapcsolódhat Puskás kultusza is, lehet írni a mai magyar válogatottról, a csíki hokiról vagy pl. a román első osztályban egyetlen magyar focicsapatként küzdő Sepsiszentgyörgyről és szurkolóiról, Dunaszerdahelyről stb.)
- ‘Menni vagy maradni’ elvándorlás kontra szülőföldön maradás - videó anyag
Ez a téma mostanában nagyon aktuális az egész Kárpát-medencében. Készíthetsz interjút barátokkal, családtagokkal, tanárokkal, közéleti személyiségekkel, bemutathatod benne szülőfölded képekben is. Technikailag ez már telefonnal is kivitelezhető. Tartalmas filmeket várunk amelyet filmesek bírálnak majd.
E-mail: rekoczifelvidek@mgail.com
Telefonszám: +421 917 777 734
Cím: 92901 Dunajská Streda, Bacsáková 241/21.